Garnki turystyczne Esbit Aluminium Cookware 3 Standard – test

Garnki turystyczne Esbit Aluminium Cookware 3 Standard – test

Garnki turystyczne. Niby proste, z tym że nie do końca. Aluminiowe, powlekane, nierdzewne. Małe, duże, z patelnią, pojedyncze czy komplet. Dylematów doboru jest co niemiara. My myśleliśmy trochę przyszłościowo i zdecydowaliśmy się na nabycie kompletu garnków turystycznych Esbit Aluminium Cookware 3 Standard. Czy był to dobry zakup? O tym w dalszej części testu.

Budowa i wygląd

Nasze garnki zostały wykonane z utwardzanego aluminium. W teorii powinno to zwiększyć ich wytrzymałość i nieco odchudzić. Waga zestawu to 760 g, co jak na dwa garnki, patelnię, pokrywkę, uchwyt, dwie plastikowe deseczki i łapkę nie jest złym wynikiem. Duży garnek ma pojemność 2,5l, mniejszy 2l. Garnki posiadają podziałkę ułatwiającą dozowanie płynów. Patelnia posiada powłokę non-stick chroniącą przed przywieraniem i przypalaniem posiłku oraz karbowany spód mający zapobiegać ześlizgiwaniu się z mniejszych palników. Pokrywka pasuje do obydwu garnków. Dostarczony chwytak ułatwia użytkowanie naczyń. Dwie deseczki koloru pomarańczowego mogą służyć do krojenia lub jako podkładki. Ostatni element czyli łapka kuchenna ma pomóc w przenoszeniu gorących garnków. Całość spakowano w nylonowy worek z siatki ściągany sznurkiem i zamykany stoperem. Wymiar całego pakunku to 202×117 mm.

Test w terenie

Nie będę sprawdzał dokładnej szybkości gotowania, bo dla mnie nie jest to aż tak istotny parametr. Dodatkowo palnik, którym dysponujemy, jest trochę leciwy i nawet nie wiem jaką mocą dysponuje, więc do testu się nie nadaje. Przetestujemy za to wytrzymałość, komfort użytkowania i co tam jeszcze sobie przypomnimy, bo garnki użytkujemy od dobrych 4 lat. Zacznijmy więc od wytrzymałości. Garnki, patelnia, pokrywka, chwytak i deseczki są wytrzymałe. Powłoki są nietknięte. Pamiętajmy jednak, że nie czyści się takiego sprzętu druciakiem. Szmatki i gąbki będą wystarczające do tego celu. Łapka niestety do wytrzymałych się nie zalicza, bo rozpadła się po tym, jak została schowana do wilgotnego zestawu. Obawiam się jednak, że żaden materiał by tego nie przeżył. Co do komfortu użytkowania to jest on bardzo wysoki. Garnki choć dość duże to dobrze trzymają się na palniku nawet mniejszym. Dla jednej osoby mogą być jednak za duże, za to przy dwóch osobach lub 3-4 osobowej rodzinie są wystarczające. Osobny chwytak to świetna sprawa. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzamy miejsca. Dodatkowo jest bardzo stabilny i może robić za otwieracz do butelek. Podkładki bywają przydatne, choć nie są niezbędne. Łapka kuchenna… no cóż… za szybko się rozpadła, aby mieć o niej jakieś zdanie. Przypalanie też nie stanowi problemu. Nam się jeszcze nic nie przypaliło, a jak przywarło to tylko dlatego, że zaschło od nie umycia. Czyszczenie garnków Esbit Aluminium Cookware 3 Standard też jest bezproblemowe pod warunkiem, że zrobimy to zaraz po jedzeniu. Jak przyschnie to jest już gorzej, ale zejść zejdzie np. po namoczeniu. Posiłki gotują się wystarczająco szybko, więc jedno gotowania nie zabije nam kartusza z gazem. Ważne też, że składając zestaw można do niego upchnąć nieco innego sprzętu kuchennego zaoszczędzając w ten sposób miejsca. Jedyny minus naszych garnków to ich rozmiar. Po spakowaniu sporo zajmują, co jednak nie powinno dziwić patrząc na ich pojemność.

Podsumowanie

Podróżujesz samotnie to daj sobie spokój. Są mniejsze garnki. Dla 3-4 osobowej rodziny będą idealne. Dla dwóch osób też może być. Na pewno będą ci długo służyć, z resztą Esbit to nie byle jaka firma i dziadostwa raczej ci nie wciśnie. Więc jak potrzebujesz pojemnych, wytrzymałych i wygodnych garnków to spokojnie możesz się na nie pokusić pod warunkiem, że cena 200 zł nie będzie barierą. Warto w nie jednak zainwestować.

——————————————————

Cena: ok. 200 zł

Plusy:

+wytrzymałe

+pojemne

+wygodne w użytkowaniu

+dobry zestaw dla podróżującej rodziny

Minusy:

-trochę może jednak za duże

-dla jednej osoby stanowczo za duże

-łapka nie przeżyła

Zostaw wiadomość